MARIUSZ WILCZYŃSKI

fot. Renata Dąbrowska

Reżyser animacji, performer. Animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane. Miał retrospektywy swoich filmów m.in. w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum w Pretorii (2007), National Museum of Brazil w Brasili (2009), Tokyo International Forum w Tokio (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Muzeum Narodowym w Warszawie (2018). Prezentował swoje filmy także m.in. w: National Gallery w Londynie (2007), Lincoln Center w Nowym Jorku (2010) i na Berlinale (2008).

Mariusz Wilczyński realizuje również filmy animowane na żywo, do udziału w których zaprasza muzyków tworząc z nimi improwizowane spektakle. W pokazach „Wilka” udział brali m.in.: Hong Kong Philharmonic Orchestra, Membres de l’Orchestre de Chambre de Paris, Membres de l’Ensemble de Tokyo, L’Orchestre de Chambre de Geneve, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, trębacz jazzowy Tomasz Stańko oraz także m.in. Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO, Fisz Emade i inni. W 2007 r. „New York Times” nazwał Mariusza Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. (Dave Kehr, „The New York Times”, Friday, May 4, 2007).

W lutym 2020 r. na festiwalu Berlinale zadebiutował swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował 14 lat. Film zebrał blisko 60 recenzji m.in. w „The Guardian”, „Variety”, „Hollywood Reporter”, „Screen Daily” i „New York Times”. Film zdobył nagrody na wielu prestiżowych festiwalach filmowych, m.in. w: Ottawie, Annecy, Sapporo, Wiedniu, Limie, Palić czy Gdyni. W grudniu 2020 „Zabij to i wyjedź z tego miasta” był wyświetlany w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W lutym 2022 r. planowane jest otwarcie wystawy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Mariusz Wilczyński jest profesorem animacji w Szkole Filmowej w Łodzi.

Fot. Renata Dąbrowska

 

Skip to content