KRZYSZTOF KOMEDA

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński. Wybitny kompozytor muzyki filmowej, jazzman, pianista jazzowy. Urodzony 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu, zmarł 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie. Twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 60 filmów. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce – wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu.

Absolwent poznańskiej Akademii Medycznej. W czasie studiów grał w poznańskich zespołach, współpracował z krakowsko-łódzką grupą Melomani, której członkami byli m.in. Jerzy ,,Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski i Witold Kujawski. W 1956 r. wystąpił na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Wkrótce założył własny zespół Komeda Sextet, w którym grali m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski i Jerzy Milian, a którego kierownikiem organizacyjnym była Zofia Tittenbrun (jego późniejsza żona).

Po przeprowadzce do Krakowa, grał w zespole Jazz Believers. Założył też własny zespół. Koncertował w kraju i zagranicą. Bywał stałym gościem festiwali jazzowych w Szwecji i Danii.

W latach 1962-1968 ukazało się dziewięć płyt z muzyką Komedy, w tym jedna z najlepszych – ,,Astigmatic”. Komeda komponował muzykę do filmów Romana Polańskiego (np. ,,Nóż w wodzie”), a także do obrazów m.in. Andrzeja Wajdy Jerzego Hoffmana, Janusza Nesfetera, Janusza Morgensterna czy Jerzego Skolimowskiego. Dzisiaj do najbardziej znanych utworów artysty należy ,,Kołysanka” z filmu ,,Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego.
W 1968 roku podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował nad muzyką do filmów ,,Dziecko Rosemary” i ,,The Riot”, uległ wypadkowi. Wiosną 1969 r. artysta w asyście żony został przewieziony do Polski. Zmarł w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Patron festiwalu ostrowskiego nie bez powodu. W Ostrowie Wielkopolskim spędził lata młodości. To tutaj Krzysztof Trzciński ukończył szkołę średnią, tutaj przez kilka lat mieszkał, tu grał w zespole i tu odkryty został jego talent jazzowy – przez muzyka Melomanów ostrowianina Witolda Kujawskiego. W Ostrowie jest wiele miejsc związanych z Krzysztofem Komedą, a odbywający się od 2012 r. festiwal filmowy propaguje i przypomina jego twórczość.

 

Skip to content