„WPADNIJ, TO POGADAMY…”

„WPADNIJ, TO POGADAMY…” Rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Krzysztofem Orzechowskim

Rozmowy filmoznawcy i krytyka Łukasza Maciejewskiego z aktorem, reżyserem i dyrektorem teatralnym Krzysztofem Orzechowskim. Dotyczą różnych tematów,  m.in. historii rodzinnych, wartości, autorytetów, tradycji oraz oczywiście sztuki.

„Czas, czas – w jednostkowych biografiach tej książki przegląda się często. W przerzucaniu się sądami, wartościami, istnieniem i nieistnieniem,  niezgodą na niesprawiedliwość losu i – w pogodzeniu się z rzeczywistością… Czytając rozmowy, włączałem się do nich, dyskutowałem, nie zgadzałem się lub aprobowałem. Ale na tym polega energia tej książki. Przynajmniej dla mnie. Nie pozostawia obojętnym”. (z Posłowia Józefa Żuka Opalskiego)

 

KRZYSZTOF ORZECHOWSKI: aktor, reżyser, dyrektor teatrów, profesor sztuk teatralnych, autor książek. Zagrał wiele ról aktorskich i zrealizował ponad 40 spektakli, m.in. w Krakowie i Warszawie oraz w TVP. W latach 1997–1999 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Bagatela, a w 1999–2016 – Teatru im. Juliusza Słowackiego. W 2002 r. otworzył, wspólnie z Anną Dymną, Krakowski Salon Poezji, w którym sam wielokrotnie występował. Od 1981 r. zajmował się dydaktyką. Prowadził zajęcia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. Nie stronił od działalności charytatywnej. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami  branżowymi, samorządowymi i państwowymi.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI: filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki, autor książek. Absolwent filmoznawstwa UJ, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Recenzent i felietonista, laureat nagród i wyróżnień.

Skip to content