ANDRZEJ KORZYŃSKI

Kompozytor, aranżer i pianista, urodzony 2 marca 1940 roku w Warszawie. Pionier polskiej muzyki elektronicznej i bigbitu, współzałożyciel Młodzieżowego Studia „Rytm”. Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą i Andrzejem Żuławskim.

W 1964 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Jeszcze jako student był akompaniatorem aktorskiego kabaretu Manekin, w którym występowali artyści STS, a także szefem radiowego „Studenckiego Magazynu Muzycznego”. W 1964 r. założył zespół Ricercar 64, który towarzyszył Piotrowi Szczepanikowi, dla którego Andrzej Korzyński skomponował wiele przebojów jak np. „Żółte kalendarze”.

W 1965 wspólnie z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Radiowe Studio „Rytm”, które przez kolejnych osiem lat prezentowano m.in. twórczość młodych muzyków wykonujących bigbit. W 1970 r. skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu wytwórni Warner Bros „Germania 7 donne a testa”, pracował także dla niemieckich wytwórni.

Andrzej Korzyński przez wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Żuławskim (m.in.: „Trzecia część nocy”, „Opętanie”, „Kosmos”). Skomponował także muzykę do filmów: Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Ocalenie” Edwarda Żebrowskiego, „Pierścień i róża” Jerzego Gruzy i „Akademia Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego.

Jest twórcą popularnej w latach 80. Postaci Franka Kimono, w którą wcielał się aktor Piotr Fronczewski, a także autorem wykonywanych przez niego piosenek.

W 2012 r. jego kompozycje zostały przypomniane przez cenioną brytyjską wytwórnię Finders Keepers, która poświęciła jego twórczość cztery płyty winylowe. Od 2015 r. współpracuje z polską firmą fonograficzną GAD Records.

Skip to content