ANNA DYMNA

Jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek, od początku kariery artystycznej związaną z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, doktor honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego. Zadebiutowała jeszcze jako studentka – na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w rolach Isi i Chochoła w Weselu (1969) reżyserowanym przez Lidię Zamkow. Obecnie ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Janem Klatą, Teresą Kotlarczyk i Barbarą Sass. Jest również pedagogiem w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, a także inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji.

Pracę artystyczną Anny Dymnej trzykrotnie nagradzano Złotą Maską; jest też laureatką Złotego Ekranu, Złotej Kaczki, Złotych Lwów, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Wiktora i Super-Wiktora. Od 2003 r. prowadzi cykliczny program telewizyjny Anna Dymna – Spotkajmy się. Porusza w nim tematy miłości, akceptacji, samotności, szczęścia, wiary i nadziei. Gośćmi audycji – dwukrotnie nominowanej do Nagrody im. Andrzeja Wojciechowskiego, przyznawanej za materiały dziennikarskie, które wpływają na życie Polaków – są osoby niepełnosprawne oraz ciężko chore.

W 2003 r. Anna Dymna założyła fundację „Mimo Wszystko”, której głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną – najbardziej zagrożonym wykluczeniem społecznym. Za wieloletnią działalność społeczną aktorkę wyróżniono m.in.: Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Honorową Rzecznika Praw Dziecka RP, Orłem stulecia „Rzeczpospolitej”, a także Medalem Świętego Jerzego. Ten ostatni otrzymała za to, że – jak napisano w uzasadnieniu – walczy ze smokiem obojętności i rezygnacji.

Fot. Ewa Zaleska

Skip to content