EWA BŁASZCZYK-JANCZARSKA

Aktorka teatralna, filmowa, pieśniarka. Absolwentka, z wyróżnieniem, warszawskiej PWST. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Po dwóch latach otrzymała nagrodę Rektora PWST za pierwsze osiągnięcia sceniczne. Film Wiesława Saniewskiego „Nadzór” (Nagroda Fipresci na festiwalu w Manheim) przyniósł jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku. Szeroką popularność zdobyła dzięki podwójnej roli Kasi i Mariana w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei i stała się laureatką telewizyjnego Wiktora – nagrody publiczności. Inne seriale, w których zagrała to m.in.: „Dom”, „Crimen”, „Adam i Ewa”, „Boża podszewka”, „Na dobre i na złe”, „Samo życie”. Ma na swoim koncie wielokrotny udział w: spektaklach teatru telewizji, filmach telewizyjnych, programach muzycznych, rozrywkowych, poetyckich czy teledyskach.

Ważniejsze filmy z jej udziałem to: „Sezon na bażanty” W. Saniewski, „Dotknięci” W. Saniewski, „Obcy musi fruwać” W. Saniewski, „Kornblumenbalu” L. Wosiewicz, „Hanussen” I. Szabo, „Schön war die Zeit” L. Hiemer K. Gietinger, „Ein Sohn aus gutem Hause” K. Brandauer, „Dekalog IX” K. Kieślowski, „Nic śmiesznego” M. Koterski, „Kameleon” J. Kijowski i „Mistyfikacja” J. Koprowicz.

Dużo i chętnie śpiewa, głównie literackie i pełne nastrojów piosenki Osieckiej, Kleyffa, Kofty, Czupkiewicz, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Twardowskiego, swego męża Jacka Janczarskiego, piosenki z repertuaru Iwanowej, Piaf, Dietrich i Wysockiego.

Aktualnie związana z Teatrem Studio w Warszawie

W 2002 roku razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą „Ziarna” w TVP, założyła Fundację „Akogo?” (której jest prezesem), działającą na rzecz osób w śpiączce, wymagających intensywnej neurorehabilitacji, po ciężkich urazach mózgu. Fundacja „Akogo?” wybudowała Klinikę „Budzik” – pierwszy w Polsce wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce, przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Skip to content