Paweł Mykietyn

Kompozytor i klarnecista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w wieku 22 lat na festiwalu „Warszawska Jesień” w 1993 r. utworem „La Strada”, będąc jeszcze studentem kompozycji u Włodzimierza Kotońskiego. W 1995 r. utwór „3 for 13”, napisany na zamówienie Polskiego Radia, zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. Rok później utwór „Epifora”, zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, zdobył pierwsze miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie, ponownie w kategorii młodych kompozytorów.

Komponował dla uznanych solistów, współpracował z wybitnymi dyrygentami, pisał muzykę na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego Opery Narodowej i dla zespołów: the Belcea Quartet, de Ereprijs, Icebreaker, czy Kronos Quartet.

W styczniu 2000 roku otrzymał „Paszport Polityki”. Był pierwszym laureatem Nagrody Mediów Publicznych „OPUS” (2008). W 2011 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później przyznano mu prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu ”Essential Kiling” Jerzego Skolimowskiego.

Paweł Mykietyn był założycielem i klarnecistą działającego w latach 1990-2005 zespołu Nonstrom, specjalizującego się w muzyce współczesnej.

Począwszy od roku 1996 skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Od 2008 roku prowadzi scenę muzyczną w Nowym Teatrze w Warszawie. Jest autorem muzyki do wielu filmów fabularnych, za które był nagradzany między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureat m.in. Grand Prix Komeda za muzykę do filmu ,,11 minut” Jerzego Skolimowskiego w 2016 r.

Skip to content