EABS

KONCERT: piątek, 27 sierpnia, godz. 20, Amfiteatr Miejski, wstęp wolny

W 2017 roku, po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­”Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, poświęconemu mniej znanej twórczości polskiego pianisty, zespół poszedł za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną, zarejestrowaną na żywo w Katowicach „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza” oraz różową, nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music „Kraksa / Svantetic”, wieńcząc swoje dzieło „tryptykiem Komedowskim”.

Zielony, studyjny album, zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą. Był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie. Promował go m.in.: Gilles Peterson (BBC Radio), Thris Tian (Worldwide.fm), Lefto (Radio Brussels), Andrew Jervis (Bandcamp). O płycie pisały takie tytuły jak „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, zespół pojawił się też na okładce pisma „Jazz Forum”. Doskonałe przyjęcie debiutu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery.

Mimo tego, że reinterpretacje muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu EABS były bardzo dalekie od oryginałów, to wiele osób zastanawiało się, jak może zabrzmieć album autorski, który pojawił się w połowie 2018 roku. Zespół tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, zapraszając do współpracy brytyjskiego muzyka Tenderloniousa. Główną inspiracją tego albumu stała się sławna na świecie „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. „Slavic Spirits” to próba kontaktu z duchem bezpowrotnie utraconej kultury Słowian, żyjących blisko natury, jak i również z ich światem obarczonym pańszczyźniano-poddańczym cierpieniem, które przez niepiśmienność ludu nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana, przez co odwołać się do niej można tylko przez język emocji.

W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z okazji premiery Sun Ra Live in Kalisz 1986, EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Wkrótce ukazał się trzeci album EABS „Discipline of Sun Ra”.

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe; wokal

Paweł Stachowiak – gitara basowa

Jakub Kurek – trąbka

Olaf Węgier – saksofon tenorowy

Marcin Rak – perkusja

Dyskografia:

EABS – Puzzle Mixtape [Astigmatic Records, 2016]

EABS – Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) [Astigmatic Records, 2017]

EABS – Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live At Jazz Club Hipnoza (Katowice)

[Astigmatic Records / More Music Agency, 2018]

EABS ft. Tenderlonious – Kraksa / Svantetic [22a Music, 2018]

EABS – Slavic Spirits [Astigmatic Records, 2019]

EABS – Discipline of Sun Ra [Astigmatic Records, 2020]

Skip to content