Pokaz specjalny na Grand Prix Komeda!

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – ta niezwykła animacja z muzyką Tadeusza Nalepy zostanie pokazana na Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. K. Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Na spotkanie z publicznością przyjedzie twórca tego obrazu Mariusz Wilczyński.

 „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to pełnometrażowy debiut Mariusza Wilczyńskiego, malarza, scenografa, twórcy filmów animowanych, wykładowcy. Autor zabiera widzów w podróż w przeszłość własną i kraju. Bohater ucieka do świata wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu. Równorzędnym bohaterem filmu jest muzyka – utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. I właśnie ten obraz Wilczyńskiego zostanie pokazany na festiwalu filmowym w Ostrowie Wielkopolskim.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego przekracza ramy filmu animowanego. To kino osobne, prywatne, intymne. Rozrachunek ze śmiercią, z perspektywy życia, ale z udziałem cieni: naszych wspaniałych artystów, którzy użyczyli swoich głosów podczas kilkunastu lat powstawania tej wyjątkowej pełnometrażowej animacji. Irena Kwiatkowska, Andrzej Wajda, Janusz Kondratiuk, Krzysztof Kowalewski czy Gustaw Holoubek, wchodząc w role postaci filmowych, mówią również we własnym imieniu. Życie jest darem i miłość jest darem, a kino jest wieczne mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski. – Ogromną rolę w „Zabij to i wyjedź z tego miasta” pełni muzyka Tadeusza Nalepy. Wybitny, zmarły w 2007 roku muzyk, był przyjacielem Mariusza Wilczyńskiego, ofiarował twórcy swoje piękne piosenki. Z racji na reguły konkursu Grand Prix Komeda, do którego kwalifikujemy jedynie oryginalne partytury, film nie mógł znaleźć się w konkursie, ale tym bardziej cieszymy się na pokaz specjalny i rozmowę o przyjaźni Mariusza Wilczyńskiego i Tadeusza Nalepy – dodaje Łukasz Maciejewski.

 Prócz pokazu, festiwalowa publiczność spotka się także z jego twórcą. Do Ostrowa bowiem przyjedzie Mariusz Wilczyński, który opowie nie tylko o swoim filmie, ale też o Tadeuszu Nalepie.

 Warto dodać, że „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to animacja obsypana nagrodami i nominacjami na prestiżowych festiwalach: „Złote Lwy” na FPFF w Gdyni czy Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie. W sierpniu, podczas Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, zobaczy ją także ostrowska publiczność.

 

Skip to content