Szczegóły na festiwalowym afiszu

Wspaniali goście – kompozytorzy muzyki filmowej, reżyserzy, aktorzy i spotkania z nimi, 13 znakomitych filmów, w tym konkursowe, dokument i pokazy specjalne, 3 wyśmienite koncerty: Krzysztof Majchrzak Quartet „Barokowa suita Komedowa”, EABS, projekt „Matnia i śpiewnik” Kamila Piotrowicza i Jana Młynarskiego, wystawa, debata i spotkania autorskie. To wydarzenie, które odbędą się w ostatnim tygodniu wakacji – od 22 do 28 sierpnia 2021 w Ostrowie Wielkopolskim. A to nie wszystko. O tym, co i kiedy będzie się dokładnie działo na tegorocznym, jubileuszowym 10. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy dowiecie się z afisza, który właśnie Państwu prezentujemy.

To już dziesiąta edycja Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczna odbędzie się nie w czerwcu, a wyjątkowo w sierpniu i będzie mieć miejsce od 22. do 28. dnia tego miesiąca. Ostatni tydzień wakacji upłynie więc w Ostrowie Wielkopolskim pod znakiem filmu i muzyki filmowej.

A co się będzie dokładnie działo? Zobaczymy 13 wyselekcjonowanych filmów, w tym siedem konkursowych. Będą one brały udział, a dokładniej muzyka do nich skomponowana, w konkursie Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Będą to (w kolejności alfabetycznej):

„Amatorzy” – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher,

„Magnezja” – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek,

„Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz,

„Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki,

„Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade,

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik,

„Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa.

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski „Jimek”, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

To nie wszystko. Kilka filmów zostanie wyświetlonych w sekcjach: „Pokaz specjalny” oraz „Komeda na Komedzie”. Będą to m.in. filmy: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego, przed którym publiczność spotka się z jego twórcą oraz z Anną Dymną, a także „Biały potok” w reż. Michała Grzybowskiego, po którym publiczność spotka się z reżyserem i dwoma aktorkami: Agnieszką Dulębą-Kaszą i Julią Wyszyńską. Ponadto festiwalowa publiczność zobaczy film z 1963 roku „Ubranie prawie nowe” w reżyserii Włodzimierza Haupe, do którego muzykę stworzył Krzysztof Komeda. Po seansie z widzami spotkają się: Michał Wilczyński i Tomasz Lach.

Festiwal jednak to nie tylko filmy, ale i spotkania z twórcami kina. W sumie na festiwalowe wydarzenia do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie ok. 40 gości. Z wieloma z nich publiczność spotka się po projekcjach filmów z ich udziałem. Warto zaznaczyć, że na festiwalu będą obecni wszyscy kompozytorzy muzyki filmowej, którzy są nominowani do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto będą także aktorzy, występujący w prezentowanych obrazach, bądź ich reżyserzy. Gościć w Ostrowie będą m.in.: Maciej Bochniak, Anna Dymna, Piotr Głowacki, Łukasz Grzegorzek, Krzysztof Majchrzak, Mateusz Rakowicz, Marcin Sauter, Iwona Siekierzyńska, Rafał Zawierucha i Wanda Ziembicka-Has.

Pretekstem do spotkań z gośćmi będą nie tylko filmy, wystawa czy okołofilmowa  debata, ale i książki. Podczas 10. GPK odbędą się trzy spotkania autorskie, a ich bohaterami będą: Ewa Błaszczyk, Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski oraz Andrzej Korzyński, Maria Szabłowska i Michał Wilczyński.

Festiwal to także muzyka. W tym roku organizatorzy, Ostrowskie Centrum Kultury, zapraszają na trzy muzyczne wydarzenia. W dzień otwarcia publiczność usłyszy zespół Krzysztof Majchrzak Quartet z projektem „Barokowa suita Komedowa”, w którym inspiracją dla Krzysztofa Majchrzaka do napisania scenariusza koncertu była Komedowa „Litania”. Na festiwalu zagra także formacja EABS, natomiast 10. odsłonę Grand Prix Komeda zamknie projekt „Matnia i śpiewnik” Kamila Piotrowicza i Jana Młynarskiego, którym towarzyszyć będą znakomici muzycy i wokaliści. W tym projekcie muzycznym liderzy postanowili połączyć siły i spotkać się z Krzysztofem Komedą oraz jego genialnymi melodiami filmowymi, z których wiele zostało zaopatrzonych w słowa. Teksty Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej zaśpiewają: Gaba Kulka, Monika Borzym i Marcin Januszkiewicz.

W sobotę, 28 sierpnia, zostanie ogłoszony werdykt jury konkursu Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Tego dnia ponadto także laureatów Nagrody Publiczności i Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa. Zostanie również wręczona Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, której laureatem jest w tym roku znakomity kompozytor – twórca muzyki filmowej, teatralnej, telewizyjnej, rozrywkowej, piosenek czy utworów instrumentalnych Andrzej Korzyński.

10. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 22 do 28 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia, którego dyrektorem artystycznym jest Łukasz Maciejewski, jest Ostrowskie Centrum Kultury. Projekcje, koncerty i spotkania z gośćmi odbywają się w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2 oraz w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21. Koncert formacji EABS z kolei będzie mieć miejsce w plenerze – w amfiteatrze w Parku Miejskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content