Festiwalowy przewodnik

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA 10. GRAND PRIX KOMEDA?

22-28 sierpnia 2021

FILMY

W tym roku filmy będą prezentowane w kilku sekcjach:

KONKURS

Statuetka Grand Prix Komeda przyznawana jest za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O nagrodę podczas 10. edycji walczą autorzy muzyki do siedmiu obrazów (w kolejności alfabetycznej): „Amatorzy” – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher, „Magnezja” – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek,  „Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz, „Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki,  „Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik, „Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa.

KOMEDA NA KOMEDZIE

To sekcja, w ramach której pokazywane są obrazy, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda. W tym roku zobaczymy film z1963 roku „Ubranie prawie nowe” w reżyserii Włodzimierza Haupe.

DOKUMENT

W tej sekcji widzowie zobaczą film, związany z laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. We wtorek, 24 sierpnia, zostanie wyświetlony obraz „Andrzej Korzyński. Zagubiony diament”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcą tego dokumentu – Grzegorzem Brzozowiczem.

KOMEDA DZIECIOM

Podczas festiwalu będzie też czas dla młodzieży. We wtorek, 24 sierpnia, w Ostrowskim Centrum Kultury zostanie pokazany film w reżyserii Mariusza Paleja „Czarny młyn” i z muzyką Macieja Dobrowolskiego. Seans zapowiedzą: Ewa Smolińska i ksiądz Wojciech Drozdowicz.

POKAZY SPECJALNE

Organizatorzy szykują także dla publiczności trzy pokazy specjalne. W poniedziałek, 23 sierpnia, zostanie wyświetlony film „Biały potok” – w reż. Michała Grzybowskiego i z muzyką Marcina Mirowskiego, po którym z publicznością spotka się reżyser tego obrazu oraz dwie występujące w nim aktorki: Agnieszka Dulęba-Kasza i Julia Wyszyńska. Dwa dni później widzów czeka seans „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego i z muzyką Tadeusza Nalepy, a film ten zapowiedzą: Anna Dymna i Mariusz Wilczyński. W dzień otwarcia festiwalu natomiast zostanie wyświetlony film „Ostrowski czas Komedy”, traktujący o kilkuletnim pobycie młodego Krzysztofa Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 JURY GRAND PRIX KOMEDA

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski, Tomasz Lach – przewodniczący jury, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

 

 NAGRODY FESTIWALU

Grand Prix Komeda za Najlepszą Muzykę

Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości

Nagroda Publiczności

Nagroda im. Wojciecha Jerzego Hasa

Werdykt jury konkursu Grand Prix Komeda ogłaszany jest zawsze podczas gali zamknięcia festiwalu. Wtedy też podawany jest laureat Nagrody Publiczności, wręczane są także pozostałe nagrody. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcą Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa jest Wanda Ziembicka-Has, a owo wyróżnienie zostanie na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim wręczone po raz drugi.

28.08, godz. 19, OCK   

 

GRAND PRIX KOMEDA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI  DLA ANDRZEJA KORZYŃSKIEGO

 Twórca muzyki filmowej, teatralnej, telewizyjnej, rozrywkowej, piosenek czy utworów instrumentalnych. Kompozytor, aranżer, pianista. Autor doskonale znanych kompozycji Andrzej Korzyński jest w tym roku laureatem  Nagrody za Całokształt Twórczości, przyznawanej podczas Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

28.08, godz. 19, OCK  

 

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

W sumie na festiwalowe wydarzenia do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie ok. 40 gości. Z wieloma z nich publiczność spotka się po projekcjach filmów z ich udziałem. Na festiwalu będzie obecnych większość kompozytorów muzyki filmowej, nominowanych w tym roku do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto przyjadą także aktorzy i reżyserzy prezentowanych obrazów. Na 10. GPK w Ostrowie Wielkopolskim gościć będą m.in.: Maciej Bochniak, Bartosz Chajdecki, Anna Dymna, Piotr Głowacki, Łukasz Grzegorzek, Jan A.P. Kaczmarek, Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Marzena Majcher, Mateusz Rakowicz, Jerzy Rogiewicz, Marcin Sauter, Iwona Siekierzyńska, Maria Szabłowska, Rafał Zawierucha i Wanda Ziembicka-Has.

Spotkania z gośćmi poprowadzą: Krzysztof Kwiatkowski, Łukasz Maciejewski i Ewa Smolińska.

 

 

KONCERTY

ROYBER TRIO Trzaska/Walicki/Moretti: 22.08, godz. 20.30, Forum Synagoga, bilety: 60 zł

 EABS: 27.08, godz. 20, Amfiteatr Miejski, wstęp wolny

PIOTROWICZ/KOMEDA/MŁYNARSKI oraz gościnnie GABA KULKA, MONIKA BORZYM, MARCIN JANUSZKIEWICZ „Matnia i Śpiewnik”: 28.08, godz. 19, OCK, bilety: 80 zł

 

 SPOTKANIA AUTORSKIE

 ŁUKASZ MACIEJEWSKI „AKTORKI. SPOTKANIA” – spotkanie z EWĄ BŁASZCZYK  

Portrety dwudziestu wybitnych aktorek to nie tylko wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek, ale również wspaniała kronika polskiej kultury. Dzięki opowieściom bohaterek, poznajemy zapachy i klimat międzywojnia, smutek stalinizmu i komunizmu, a także kontrastujące ze sobą kolory transformacji. Książka będzie pretekstem do spotkania jej autora z jedną z bohaterek – doskonale znaną Ewą Błaszczyk

23.08, godz. 20.30, Forum Synagoga

 

WPADNIJ, TO POGADAMY… Rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Krzysztofem Orzechowskim” – spotkanie z Anną Dymną i Krzysztofem Orzechowskim

Rozmowy filmoznawcy i krytyka Łukasza Maciejewskiego z aktorem, reżyserem i dyrektorem teatralnym Krzysztofem Orzechowskim. Dotyczą różnych tematów, m.in. historii rodzinnych, wartości, autorytetów, tradycji oraz oczywiście sztuki.

24.08, godz. 20, Forum Synagoga

 

ANDRZEJ KORZYŃSKI, MARIA SZABŁOWSKA „ZNAM WSZYSTKIE WASZE NUMERY” – spotkanie z Marią Szabłowską, Andrzejem Korzyńskim i Michałem Wilczyńskim 

Różnorodność dorobku Korzyńskiego wprawia w osłupienie. Nie tylko stworzył muzykę do najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy czy Andrzeja Żuławskiego, a także do kultowych obrazów: „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Wielkiego Szu”, całej „Akademii pana Kleksa” i wielu innych, ale skomponował także dziesiątki ponadczasowych piosenek – m.in. dla Piotra Szczepanika, Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej czy Urszuli.
Książka „Znam wszystkie Wasze numery” to wywiad rzeka, który z Andrzejem Korzyńskim przeprowadza Maria Szabłowska.

Podczas spotkania, w którym weźmie udział także Michał Wilczyński, odbędzie się też            promocja płyt Andrzeja Korzyńskiego wydanych przez GAD Records.

27.08, godz. 16, Forum Synagoga

 

KRZYSZTOF KOMEDA/WYSTAWY

Na festiwalu nie zabraknie akcentów związanych z patronem wydarzenia. Oprócz projekcji filmowych będzie to także wystawa „Plakaty do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy i Andrzeja Korzyńskiego ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi”. Ponadto zobaczymy wystawę „Kadry Komedy w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego”.

22.08, godz. 19.30, Galeria PIK OCK

 

DEBATA

Od kilku edycji festiwalowi towarzyszy debata z udziałem twórców. Zazwyczaj jej tematy związane są z muzyką filmową. W tym roku natomiast prowadzący dyskusję, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski zada gościom pytanie: „Oryginał czy kopia. Jak oceniać muzykę w filmie?”.

28.08, godz. 16, Mała Scena OCK

 

FESTIWALOWE MIEJSCA

Projekcje, koncerty i spotkania z gośćmi odbywają się w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2 oraz w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21. Koncert formacji EABS z kolei będzie mieć miejsce w plenerze – w amfiteatrze w Parku Miejskim.

 

BILETY

Jednorazowy bilet dla jednej osoby na festiwalowe filmy kosztuje 15 złotych, natomiast na film „Czarny młyn” – 12 zł. Koszt biletu na koncert Royber Trio wynosi 60 zł, natomiast na „Matnię i Śpiewnik” Piotrowicz/Komeda/Młynarski feat. Gaba Kulka, Monika Borzym, Marcin Januszkiewicz – 80 zł.

Część wydarzeń podczas festiwalu jest niebiletowana. I tak wstęp wolny jest na:

– uroczystość otwarcia festiwalu i pokaz filmów: „Ubranie prawie nowe” oraz „Ostrowski czas Komedy”,

– wernisaż wystawy „Plakaty do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy i Andrzeja Korzyńskiego ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi”

– film dokumentalny „Andrzej Korzyński. Zagubiony diament”

– spotkania autorskie

– debatę „Oryginał czy kopia. Jak oceniać muzykę w filmie”

– spotkania z twórcami po projekcjach

– oraz na koncert EABS w Amfiteatrze Miejskim.

 

ORGANIZATOR

Ostrowskie Centrum Kultury

u. Wolności 2

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel./faks (+48) 62 736 40 60

 

 

 

 

 

 

Skip to content