Trzy koncerty na 10. Grand Prix Komeda

Filmowe wydarzenie rozpoczniemy i zakończymy koncertowo! Muzyczna odsłona tegorocznego Grand Prix Komeda to kompozycje o nierzadko filmowym rodowodzie, utrzymane w jazzowym duchu. Na festiwalu będą mieć miejsce trzy koncerty – dwóch formacji Royber Trio oraz EABS, a na zakończenie usłyszymy premierowy projekt Piotrowicz/Komeda/Młynarski „Matnia i Śpiewnik”.

 Grand Prix Komeda to festiwal filmowy, w którym także muzyka gra jedną z głównych ról. Podczas niego filmów się bowiem słucha, za sprawą rozstrzyganego konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Podczas tego filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim mają też miejsce koncerty – to na nich wielokroć były interpretowane ponownie kompozycje patrona wydarzenia Krzysztofa Komedy.

Nie inaczej będzie w tym roku. Dzień otwarcia festiwalu – 22 sierpnia – to filmy i spotkanie z gośćmi, niedzielny wieczór natomiast należeć będzie do Royber Trio. Zespół, choć młody stażem (funkcjonuje od 2020 roku), tworzą doskonale znani i doświadczeni muzycy: Mikołaj Trzaska (saksofon, klarnet), Olo Walicki (kontrabas) i Macio Moretti (perkusja). Jego repertuar to głównie filmowa muzyka Trzaski, choć ostatnio pojawiają się też wspólne kompozycje członków grupy, przeplatane kwiecistymi kolektywnymi improwizacjami. Obecnie są na etapie tworzenia repertuaru będącego treścią pierwszej debiutanckiej płyty. Muzycy podczas ostrowskiego koncertu zagrają kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego i nie tylko.

Drugi festiwalowy koncert odbędzie się w plenerze. W piątkowy wieczór (27 sierpnia) na scenie Amfiteatru Miejskiego zagra formacja EABS. Zespół gościł już na festiwalu ze swoim debiutanckim projektem „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, obecnie ma na koncie kolejne płyty, z których kompozycje pewnie zaprezentuje festiwalowej publiczności. Skład formacji: Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe; wokal), Paweł Stachowiak (gitara basowa), Jakub Kurek (trąbka), Olaf Węgier (saksofon tenorowy), Marcin Rak (perkusja).

Festiwal kończy się dorocznie uroczystą galą. Po ogłoszeniu werdyktu jury i wręczeniu nagród, na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury zaprezentuje się kilkuosobowa formacja, złożona z wyśmienitych muzyków: Jan Emil Młynarski (perkusja), Kamil Piotrowicz (instrumenty klawiszowe), Max Mucha (kontrabas) i Kuba Więcek (saksofon). A w ich wykonaniu projekt Piotrowicz/Komeda/Młynarski – „Matnia i Śpiewnik”. Liderzy formacji postanowili połączyć siły i spotkać się z Krzysztofem Komedą oraz jego genialnymi melodiami filmowymi, z których wiele zostało zaopatrzonych w słowa! Teksty Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej zaśpiewają: Gaba Kulka, Monika Borzym i Marcin Januszkiewicz. Kwartet Młynarskiego i Piotrowicza sięgnie po dawno niegraną, magiczną muzykę z filmu Romana Polańskiego „Cul de Sac” („Matnia”) z 1966 roku.

KONCERTY:

  • ROYBER TRIO: niedziela, 22 sierpnia, godz. 20.30, Forum Synagoga, bilet: 60 zł
  • EABS: piątek, 27 sierpnia, godz. 20, Amfiteatr Miejski, wstęp wolny
  • PIOTROWICZ/KOMEDA/MŁYNARSKI feat. Gaba Kulka, Monika Borzym, Marcin Januszkiewicz „Matnia i Śpiewnik”: sobota, 28 sierpnia, godz. 19, Ostrowskie Centrum Kultury, bilet: 80 zł

 

 

 

Skip to content