Pod patronatem Krzysztofa Komedy

Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny, a my pewnie ochoczo dołączylibyśmy do jego święta. Krzysztof Komeda, bo o nim mowa, jest patronem ostrowskiego festiwalu. Toteż jak co roku podczas filmowego wydarzenia w Ostrowie Wielkopolskim nie zabraknie akcentów związanych z twórczością tego jazzmana i kompozytora.

Krzysztof Komeda Trzciński (1931-1969) co prawda urodził się w Poznaniu, ale w Ostrowie Wielkopolskim spędził kilka lat życia. Młodość, gdy zaczęły kształtować się jego muzyczne gusta. Tutaj chodził do szkoły i zdał maturę, uczył się w ognisku muzycznym, tutaj kierował szkolnym zespołem Carioca, stąd wyjechał na studia i stąd wyruszył poznawać świat jazzu.

Dzisiaj ten genialny jazzman i kompozytor muzyki filmowej patronuje ostrowskiemu festiwalowi filmowemu. Wydarzenie bowiem rozkłada po równo akcenty na świat filmu, i na świat muzyki filmowej. Podczas festiwalu nie brakuje wydarzeń związanych z osobą patrona. Po pierwsze, podczas festiwalu rozgrywany jest konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Co roku, w szranki staje kilka wyselekcjonowanych tytułów, a o tym, kto wygra i tym samym zdobędzie tytuł oraz nagrodę finansową decyduje fachowe jury. Po drugie, na festiwalu prezentowane są filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda, a jeden z nich jest szczególnie omawiany także przy udziale zaproszonych gości. Po trzecie, podczas festiwalu odbywa się debata muzyczno-filmowa, podczas której niejednokrotnie pada nazwisko związanego z Ostrowem kompozytora. Po czwarte wreszcie, na zakończenie festiwalu rozbrzmiewa muzyka Komedy i to w wyjątkowych interpretacjach. Dotychczas na Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim zagrali z Komedowym programem m.in.: Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Trio Włodka Pawlika, Nigel Kennedy, Wojtek Mazzolewski Quintet czy formacja EABS.

To stałe punkty festiwalu, które oczywiście w tym roku znajdą się w programie. Ponadto organizatorzy zapraszają także na inne wydarzenia, związane z osobą patrona jak chociażby spacer ostrowskimi śladami Komedy. Nie inaczej będzie w tym roku.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w tym roku po raz dziesiąty w dniach od 22 do 28 sierpnia. Organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury. Wydarzenia festiwalowe będą mieć miejsce w salach OCK, Forum Synagoga oraz w plenerze.

 

Skip to content