Święto muzyki i kina w Ostrowie Wielkopolskim

Ostatni tydzień sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim upłynie pod znakiem filmu i muzyki. Przed nami bowiem 10. edycja Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Będą projekcje doskonałych filmów, a publiczność spotka się z wieloma twórcami kina. Nie zabraknie koncertów – Krzysztofa Majchrzaka, Jana Młynarskiego i EABS.

Festiwal to spotkania, projekcje, koncerty, wydarzenia, nagrody oraz konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku o Grand Prix Komeda zawalczy ośmioro kompozytorów, twórców muzyki do siedmiu filmów. – Odkąd podjąłem się misji dyrekcji artystycznej festiwalu, uznałem, że ważne jest samo zakwalifikowanie się do konkursu, tak aby było ono wyróżnieniem dla kompozytorów muzyki filmowej. Lista konkursowych obrazów może być krótsza, za to ma być gwarantem jakości muzyki i kina. Wychodzę bowiem z założenia, że nie ma wybitnej muzyki w bardzo złym filmie – mówił dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Wszystkie konkursowe filmy zobaczymy podczas festiwalu, w tym dwa przedpremierowo. Będą to (w kolejności alfabetycznej):

„Amatorzy” – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher,

„Magnezja” – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek,

„Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz,

„Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki,

„Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade,

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik,

„Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa.

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski „Jimek”, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Do Ostrowa spotkać się z publicznością przyjadą wszyscy kompozytorzy konkursowych obrazów. Nie zabraknie też innych spotkań z twórcami kina. Na Grand Prix Komeda gościć będzie chociażby Anna Dymna, a pretekstem do spotkania z tą wybitną aktorką będą i filmy, i książka Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Spotkania”, których jest bohaterką.

Prócz Nagrody Grand Prix Komeda, zostaną także przyznane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda im. Wojciecha  Jerzego Hasa dla Niepokornego Twórcy. Ich laureatów poznamy w sierpniu, teraz już natomiast można zdradzić nazwisko kompozytora, który odbierze w Ostrowie Wielkopolskim Nagrodę za Całokształt Twórczości.

– To człowiek orkiestra, bo z jednej strony napisał dziesiątki partytur do filmów – do niemal wszystkich Andrzeja Żuławskiego, do wielu filmów Andrzeja Wajdy, ale i do filmy niemieckich, popularnych seriali czy filmów jak na przykład „Janka” i „Akademia Pana Kleksa”, skomponował wiele przebojów dla Piotra Szczepanika i Maryli Rodowicz. To jeden z najwybitniejszych melodyków w historii polskiej muzyki filmowej, autor, który potrafi niemal wszystko. Zważywszy na jego ogromne dokonania i znaczenie dla polskiej muzyki jesteśmy bardzo dumni, że będzie z nami i przyjmie od nas Nagrodę Publiczności pan Andrzej Korzyński – mówił Łukasz Maciejewski.

O tym znanym kompozytorze będzie się można dowiedzieć więcej podczas spotkania z nim, jak i z filmu „Zagubiony diament”  w reżyserii Grzegorza Brzozowicza. Kolejny pokaz, niezwiązany z konkursem, i taki, któremu także muzyka nadaje kształt, to „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Festiwalowa publiczność spotka się z twórcą tej animacji Mariuszem Wilczyńskim.

Podczas festiwalu rozbrzmi także muzyka. – Proponujemy Państwu dwie premiery muzyczne. Na inaugurację festiwalu projekt Krzysztofa Majchrzaka, znakomitego aktora, ale i również muzyka, który na potrzeby naszego festiwalu premierowo opracowuje projekt, misterium w zasadzie, oparte o muzykę Komedy, ale sięga do korzeni baroku. Druga premiera to „Śpiewnik Komedy” w opracowaniu Jana Młynarskiego i znakomitych muzyków i wokalistów. Na ścieżce spotkań muzycznych spotkacie formację, którą widzieliście już na festiwalu – to zespół EABS – mówi dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg.

Będą też spotkania autorskie oraz warsztaty. Nie zabraknie akcentów, związanych z patronem wydarzenia – Krzysztofem Komedą, którego 90. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku.

Grand Prix Komeda odbędzie się w terminie od 22 do 28 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim, a jego organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Fot. Anna Kłopocka

Skip to content