Festiwalowa środa – relacja FOTO

Festiwalowa środa to trzy projekcje i dwa wyśmienite spotkania. Popołudnie zaczęliśmy z Anną Dymną i Mariuszem Wilczyńskim, którzy Łukaszowi Maciejewskiemu mówili o pracy przy animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Film Mariusza Wilczyńskiego (powstawał 14 lat, a od premiery zdobył już 30 nagród!) zachwyca ujęciem tematu, muzyką, a o zawrót głowy może przyprawić obsada – usłyszymy tutaj bowiem wybitnych polskich aktorów jak Irenę Kwiatkowską, Andrzeja Wajdę, Barbarę Krafftównę, Krystynę Jandę, Gustawa Holoubka, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego czy Małgorzatę Kożuchowską. – Na mnie od dzieciństwa działali wielcy polscy aktorzy, obsadzenie ich w animacji to było moje wielkie marzenie – marzenie chłopaka z Łodzi. O roli Matki natomiast myślałem, by ją zagrała najlepsza kobieta na świecie, a taką jest dla mnie Anna Dymna – mówił Mariusz Wilczyński.

– Znałam Mariusza, dowiedziałam się, kto gra w tym filmie, więc udział w nim był dla mnie prezentem od losu. Ja w ogóle kocham ludzi z pasją, upartych, a Mariusz do takich należy – dodawała Anna Dymna.

Animację wzbogaca doskonała muzyka Tadeusza Nalepy. – To był mój idol, mentor, przyjaciel. Tym bardziej mnie cieszy, że w wielu zagranicznych recenzjach podkreślana jest właśnie świetna muzyka – mówił Mariusz Wilczyński.

Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” został wyświetlony w ramach sekcji pokazów specjalnych. Kolejne obrazy tego dnia były wyświetlane w paśmie KONKURS, w którym oglądamy filmy walczące o Nagrodę Grand Prix Komeda za Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. I tak publiczność zobaczyła film Marcina Sautera „Miasto”, po którym odbyło się spotkanie, prowadzone przez Ewę Smolińską, z Jerzym Rogiewiczem. Autor muzyki był już w Ostrowie na festiwalu przed dwoma laty, gdy prezentowaliśmy film Bartosza Konopki „Krew Boga”. – Do „Miasta” mam osobisty stosunek. Wychowałem się w Bydgoszczy, więc to była dla mnie duża przyjemność napisać muzykę do takiej ciemnej, nocnej strony tego miasta, a zarazem także była to sentymentalna podróż – mówił Jerzy Rogiewicz.

Festiwalowa środa zakończyła się pokazem filmu „Magnezja” w reż. Macieja Bochaniaka i z muzyką Jana A.P. Kaczmarka.

Fot. Andrzej Staszok

Skip to content